Międzynarodowy Festiwal Teatralny Sytuacje/Relacje
Tradycja festiwalu sięga 2016 r. Wówczas przed publicznością prezentowała się przede wszystkim bydgoska scena offowa. Jako wydarzenie międzynarodowe festiwal odbywa się od trzech lat. Jak podkreślają organizatorzy, jest to miejsce dialogu, wymiany myśli i konfrontacji poglądów na temat teatru eksperymentalnego, poszukującego z twórcami, teoretykami teatru i odbiorcami.
Głównym założeniem tego projektu jest poszukiwanie nowych sytuacji, w których tworzą się nowe relacje. Widzowie nie tylko są świadkami tego, co się dzieje na scenie, ale stają się uczestnikami debaty pospektaklowej - mówi Arleta Szatkowska, nauczyciel języka polskiego w III LO - Poprzez grę konwencjami chcemy też stworzyć takie sytuacje, w których widz musi czasem wyjść ze swojej strefy komfortu. Takie, które pobudzą go do refleksji nad tym, czy warto mieć w sobie tę dozę buntu, przeciwstawiać się konformizmowi? - podkreśla Arleta Szatkowska.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Bydgoszczy to „Sytuacje/Relacje”.
Program tegorocznego festiwalu był bardzo ciekawy i bogaty w treści teatralne a w czwartek, 10 października o godz. 11 w Auli VI Liceum Ogólnokształcącego odbył się pokaz pracy warsztatowej "Odetchnij - zaśpiewaj" studia Voice In Progress, połączony z dyskusją „Dla kogo taki Teatr?”. Bycie w teatrze alternatywnym wiąże się z wiarą w idee kontrkulturowości: zerwania z hierarchicznością, funkcjonalizacją i sztywnością relacji i układów społecznych. Było to bogate i głębokie spotkanie z głosem człowieka, podczas którego młodzież połączyła doświadczenia metodyczne z praktycznym uwolnieniem głosu w pieśni, w tekście i improwizacji.